Prečo píšem Jeden mail. Prečo by si ho mal(a) čítať

Mal som pätnásť a nevedel som sa celý deň dočkať, kedy zlacnie tarifa dial-upu, aby som si mohol stiahnuť maily. Kto mi asi tak píše? Na každý som aspoň pol hodinu odpisoval, trikrát odpoveď reformuloval a potom sa zase celý deň tešil, ako mi naň niekto odpíše.

Medzičasom sa svet presne dvakrát otočil.

Otočka prvá: z mailov sa stala nočná mora. Namiesto troch či desiatich mi ich začali chodiť stovky. A tisícky. Maily mi začali brániť v práci, odpisovanie na ne mi začalo ničiť život.

Otočka druhá: maily prestali byť dôležité: pracovné maily začali nahrádzať tásky, maily voľnočasové zase sociálne siete. Z mailu – rukou človeka napísaného sa začalo stávať niečo osobité a osobné.

Web aj môj život sa medzitým pre mňa zopsuli, podľa štatistík o používaní môjho mobilu som schopný denne stráviť na sociálnych sieťach pokojne 2-3 hodiny, hoci sám neviem spontánne vymenovať ani tri-štyri dôležité veci, ktoré som sa ten čas dozvedel. Už na webe čas netrávim, ale zabíjam.

A tak som vo februári 2020 urobil zásadnú zmenu: vrátil sa späť na stromy – teda ku e-mailu. Poprihlasoval som sa do desiatok skvelých newsletterov – písaných ľuďmi pre ľudí, v ktorých oni sami z veľkého chaosu informácii, ktoré sa pľancú všelikde po webe, vyberajú len to najzaujímavejšie. A minimalizoval konzumovanie iných obsahov.

Hlava sa opäť naštartovala a s ňou, inšpirovaný novou vlnou popularity osobných newsletterov prišla aj nová potreba:

Za posledných 15 rokov som už písal do novín, na web, napísal tisícky článkov a stĺpčekov, vytvoril niekoľko projektov a napísal tri knihy. Ale teraz chcem zase písať maily.

Daj mi svoj mail a ja ti každý týždeň napíšem, čo zaujímavé som sa dozvedel, čo prečítal, čo vytvoril. Všetko s ohľadom na to, čo by ťa aj naozaj mohlo zaujímať – z rôznych tém, ale asi najviac z tých, ktoré zaujímajú mňa:

  • Ako technológie menia náš svet?
  • čo raz bude, aký bude svet zajtrajška?
  • čo všetko veda zistila o nás ľuďoch?

A iné – možno o kultúre, starých knihách? Záleží aj čo zaujímavé práve ten týždeň budem čítať.

Tak čo: urobíme teraz obchod? Ty mi dáš mail (Je hore). Ja dostanem dôvod každý deň sa niečo nové dozvedieť, niečo nové dočítať a napísať ti o tom. Ty dostaneš ručne raw-bio-handmade mail raz týždenne a možno sa dozvieš niečo, čo si sa nedozvedel a nedočítal za ten týždeň sám (sama).

A ešte máš šancu mi v tom celom pomôcť. Tu je link na moju stránku na Patreone: podpor ma každý mesiac pol kávou, kávou alebo viacerými kávami a ja jednak o to skôr vydržím tieto maily písať + dostaneš aj ďalšie výhody.

Tak už vieš o čom je tento mail. Teraz šup, prihlásiť sa hore na tejto veľmi narýchlo zbúchanej stránke.

Ahoj. Teším sa na teba v mailovej schránke.

POZOR, BETA!!! - ak si sa dočítal sem, predpokladám, že si medzi prvými, ktorým som poslal link na Jeden mail. Dal som si interný cieľ: mail začnem posielať, len ak:

- dokážem napísať 4 maily nanečisto len pre prvých pár ľudí (tu sa nachádzam)
- získam po spustení aspoň 300 odberateľov. 

Takže - možno z celej veci nič nebude. 

Ale teba si vážim natoľko, že pošlem rovno prvé maily “nanečisto” a budem čakať, že mi (možno) dáš feedback.

Odoberaj Jeden mail

Odoberaj JedenMail