Svet je garáž pre tvoje auto

Kdeľkovek sa pohnem, tam sú autá. Dobre, nie úplne všade a niekde sú ešte domy. Ale domy nesmradia a nehýbu sa. A kde je príroda pekná, tam skôr či neskôr postavia cestu, aby sa ňou mohli ľudia kochať a budú tam autá tiež.

Je neuveriteľné, že spomedzi všetkých ľudských potrieb, práve túžba dopravovať sa škaredými škatuľami produkuje toľko odpadu. Teraz nemyslím emisie, o aj o tých budeme hovoriť. Odpadom myslím tie samotné škatuľke, ktoré odparkujeme akonáhle dojdeme, tam kde chceme – zaberajú šialene veľa miesta, uzurpujú si všetko, nielen parkoviská, ale aj chodníky. Sprivatizovali zem ako miesto kade sa kráča.

Je to ten smog, na ktorý si síce možno raz zvykneš, ale stále smog.

Kedysi boli ulice plné hovien – naučili sme sa ako ich aspoň schovať pod zem, alebo ako nechať baktérie ich žrať. Kto zožerie vaše smradľavé búdky, keď vystúpite z auta a poviete: „och, ako je tu krásne, ako dobre že som neostal tam kde som bol, tam tak pekne nebolo“. Alebo: „Bože, stál som, sedel, ležal. Stagnoval som. A teraz som sa niekam posunul, cítim, že môj život sa dal do pohybu“.

Povie sa dopravný prostriedok, ale nepoznám žiaden iný, vrátane Biolitu, alebo Sava, po ktorom by ostalo toľko bordelu.

Pamätám si zo začiatkov blogov na Slovensku taký článok, napísal ho jeden muž – rozhnevavný podobne ako ja teraz – mal titulok „Vagína je škaredá“. O bože, vagína nie je škaredá, to je niečo tak prirodzené, milióny rokov sa to dizajnovalo, niektoré typy možno nevyšli ideálne, ale to zariadi prirodzený výber. Škaredé sú autá. Ja viem, že mnohí podliehate ilúzii, že niektoré sa vám páčia – ale za to môžu len roky presviedčania, alebo ste v živote videli málo pekných vecí.

Pekné sú stromy, aj stolička je pekná. Ale pozrite sa do očí vášmu autu – plechová búda, s očami škúľavými, nárazník ako ústa, ktoré hovoria: „bože, ani mňa to nebaví“. Nehovorte, že to tam nevidíte.

Tak týmto sme zapratali planétu. A ešte cestami, lebo tie idiotské škatule nevedia chodiť po zemi ako všetci ostatní, potrebujú špeciálne betónom zaliate plochy, na ktorých už nikdy nič nevyrastie.

Žiadne stromy. Ale keď tade idete, dá sa pustiť Rádio Expres a počúvať dopravný servis, aby ste vedeli, kde všade inde je to ešte nariť. Alebo ešte Rytmus a to ste na tom ešte horšie.

Šťastnú cestu!

Start the Discussion!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *